Karpaty

Karpaty to góry stare jak świat. Nazwa stara jak świat. Po raz pierwszy nazwa Karpaty pojawiła się w tekstach greckiego geografa Klaudiusza Ptolemeusza w II w. n. e. Najczęściej przyjmuje się, że nazwa tych góry wywodzi się Karpian lub Karpów - plemienia zamieszkującego tereny Karpat Wschodnich w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Ale czy jest w tym choć cząstka prawdy? Nie wszyscy podzielają ten pogląd. Inne teorie etymologiczne mówią, iż nazwa Karpat pochodzi od prastarego słowa oznaczającego kamień. Faktem jest, że w Polsce nazwa Karpaty została użyta po raz pierwszy przez St.Staszica w jego XIX-wiecznym dziele "O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski".

Karpaty tworzą wygięty ku północy łuk o długości 1300 km i przebiegają przez tereny Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rumuni. Ich szerokość waha się od 100 do 500 km. Najwyższym szczytem jest Gerlach (2655 m.n.p.m.) położony w słowackich Tatrach Wysokich. 

Według szeroko przyjętego regionalizacji fizycznogeograficznej prof. Jerzego Kondrackiego Karpaty dzielimy na Zachodnie, Wschodnie oraz Południowe. Każde z nich dzieli się natomiast na szereg pasm i masywów.

Ogólny podział Karpat



Karpaty to góry o bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Możemy podziwiać tutaj smukłe i strzeliste turnie tatrzańskie oraz łagodnie opadające ku pogórzom i nizinom stoki Beskidów. Zróżnicowanie wysokościowe spowodowało wytworzenie na terenie Karpat pięter roślinnych charakteryzujących się określonymi cechami. Wyróżniamy najogólniej piętro pogórza, piętro regla dolnego, pietra regla górnego, piętro kosodrzewiny, piętro halne oraz piętro turni.

Piętro regla górnego w słowackich Tatrach Zachodnich

Świat zwierzęcy jest licznie reprezentowany przez każdą z grup kręgowców. Karpaty są ostoją dużych gatunków ssaków takich jak ryś, niedźwiedź czy żubr. Pasma o charakterze wysokogórskim zamieszkują m.in. świstaki i kozice. Karpackie bory są także domem dla wilków. 

Kozica na hali Tatr Niżnych


Zróżnicowanie krajobrazowe Karpat: turnie Tatr i bieszczadzkie połoniny




0 Komentarze:

Prześlij komentarz