18 marca 2019

Rezerwat Pazurek


R

ezerwat florystyczny "Pazurek" położony jest w obrębie Grzędy Olkuskiej na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Nazwa rezerwatu została zaczerpnięta od nazwy położonej nieopodal wsi, choć samo określenie dobrze pasuje do znajdujących się tutaj jurajskich skałek. Rezerwat utworzono stosunkowo niedawno bo w 2008 roku. Na powierzchni ok. 188 ha chroni się głównie roślinność porastająca osobliwe skałki. W runie leśnym występują tu licznie przebiśniegi, przylaszczki, żywce dziewięciolistne, miesięcznice trwałe czy czosnek niedźwiedzi. Warto wybrać się tu wiosną, by podziwiać te rośliny pojawiające się właśnie o tej porze roku.


P

rzez teren rezerwatu wytyczono dobrze oznaczoną i wygodną ścieżkę edukacyjną, która prowadzi przez najpiękniejsze miejsca. Spokojne przejście kilkukilometrowego szlaku zajmie nam około dwóch godzin. Jest to idealna propozycja na relaksujący popołudniowy wypad za miasto.

Przebiśniegi

Przylaszczka
Cisowa Skała

Zubowe Skałki (Pazurek I)

Szlak prowadzi pomiędzy skałami

Zubowe Skałki (Pazurek I)

O

dwiedzając rezerwat warto wybrać się też na Olkuskie Igły i skałki określane mianem Pazurek II. Ostańce te leżą poza obrębem rezerwatu, po wschodniej stronie drogi wojewódzkiej nr 783. Jeśli korzystamy z wygodnego parkingu nadleśnictwa (parking nadleśnictwa Pazurek przy drodze nr 783) należy udać się dobrze widocznym leśnym duktem biegnącym prostopadle do drogi. Po około 15 minutach między drzewami dostrzeżemy potężne wapienne skały.


Strome urwisko Pazurka II

S

zczyt Pazurka II, jak i Igieł to dobre punkty widokowe. Wejście nie nastręcza trudności, wystarczy jedynie wybrać jedną z widocznych ścieżek, które wyprowadzają na szczyt ostańców. Z Pazurka II roztacza się piękny widok na stronę wschodnią i południową. Oprócz łagodnego krajobrazu Jury, przy bardzo dobrej widoczności dostrzeżemy stąd wierzchołki Tatr. Z Igieł widok natomiast odmienny na stronę zachodnią i północno-zachodnią. 

Wieś Podlesie ze szczytu Pazurka II

Krajobraz Jury z Pazurka II

Widok z Pazurka II w stronę rezerwatu

Sosna na skale przywodzi na myśl Pieniny

Widok na zachód z Igieł Olkuskich
Pokonanie ok. 10 km zajęło mi niecałe 3h








1 Komentarze:

  1. Ta jedna sosna z Pienin miała dwie gałęzie - te inne są podobne, lecz zbyt krzykliwe . Uważaj bo zaczną rzucać gałęziami hahaha

    OdpowiedzUsuń