29 marca 2019

Jura - Pustynia Błędowska


P

ustynia Błędowska należy do jednych z najciekawszych miejsc w obrębie Jury. Jest to największy obszar pustynny w Europie oraz największy teren lotnych piasków w Polsce . Najwygodniejszym miejscem na rozpoczęcie przygody z tą „polską Saharą” jest niewielka miejscowość Klucze leżąca na wschodnim jej krańcu.

Piaski pustyni

P

ustynia Błędowska nie jest tworem naturalnym; powstała w wyniku intensywnego karczowania lasów na potrzeby szybko rozwijającego się w okolicy przemysłu ciężkiego. Rozciąga się na długości około 10 km od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) na zachodzie po Klucze na wschodzie. Granicę północną stanowi wieś Chechło, a południową duży obszar leśny. Pustynia ma około 4 km szerokości i przecina ją Biała Przemsza dzieląc ją na część północną i południową. Miąższość piasków na tym terenie szacuje się na 40 do 70 m. W ostatnich latach pustynia przeszła swoistą kurację odmładzającą, gdyż z jej obszaru wykarczowano duże połacie drzew i zarośli. Wytyczono także nowe szlaki i ścieżki dydaktyczne.

Lasy wokół pustyni pokrywają łany Przylaszczek

S

woją trasę rozpoczynam na parkingu przy ulicy Rudnickiej w Kluczach. Początkowo znaki zielone prowadzą mnie w kierunku blokowiska, aby tuż przed nim skręcić w lewo w las w szeroką i wygodną drogę. Tutaj znajduje się pierwsza tablica ścieżki dydaktycznej, jak i znak wskazujący drogę na pustynię. 

Szlak jest dobrze oznakowany

P

o lewej stronie mijam urokliwe stawy: Czerwony oraz Zielony. Czerwony, o znacznie wydłużonym kształcie z przerzuconym nad nim mostkiem jest bardzo malowniczy. Powstał w wyniku zalania odkrywki w której wydobywano rudy żelaza oraz czerwoną glinę (stąd nazwa) na potrzeby cementowni w Jaroszowcu. Staw Zielony o bardziej regularnym kształcie jest pozostałością po eksploatacji wapienia. Oba stawy stanowią doskonały teren rekreacyjny oraz wędkarski.

Staw Czerwony

Staw Zielony

Z

a stawami na rozstaju dróg znajduje się czerwona tablica informująca o granicy obszaru Natura 2000 jakim jest Pustynia Błędowska. Napotykam tutaj szlak o kolorze żółtym, który razem z oznaczeniami ścieżki dydaktycznej czerwonej biegnie tą samą drogą.

Pustynia Błędowska - to tu!

T

eren pod stopami staje się coraz bardziej piaszczysty, las zaczyna rzednąć i w końcu wychodzę na skraj pustyni. Przede mną ogromna pusta przestrzeń z niewielkimi kępkami traw oraz krzewinkami. Dalszy kierunek marszu wyznaczają wbite w niewielkich odległościach drewniane pale oraz tablice informacyjne. Wzdłuż umownej trasy znajduje się kilka miejsc odpoczynku w postaci niewielkich wiat oraz ławek. W środkowym punkcie ścieżki dydaktycznej zamontowano niewielką platformę widokową. W oddali na zachodzie majaczy w mgłach wysoka wieża kościoła w Błędowie oraz ponura sylwetka Huty Katowice w Dąbrowie. W przeciwnym kierunku horyzont zamyka ściana lasu oraz wzgórze Czubatka na którym urządzono punkt widokowy.

Wzgórze Czubatka

Platforma widokowa

Na pustyni

Widok ogólny, W tle Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej i kościół w Błędowie

Na pustyni

M

arsz przez pustynię nie należy do łatwych, stopy grzęzną w piasku. 1,5 km drogi przez pustynie do Róży Wiatrów – systemu platform widokowych - daje mi nieźle w kość. Po chwili odpoczynku karawana rusza dalej – tym razem kieruję się na punkt widokowy na Czubatce. Roztacza się stąd piękna panorama na okolicę. Na szczycie znajduje się obszerny parking oraz wiaty i ławki. Można tu bez problemu dotrzeć samochodem czy innym środkiem lokomocji.


Panorama z Czubatki

O

statnim przystankiem na mojej trasie jest wzgórze Rudnica górujące nad Zielonym i Czerwonym Stawem. Na jego szczycie znajdziemy niewielką, ale ciekawą w formie grupę skałek. Nieco poniżej między drzewami otwiera się widok na położony kilkanaście metrów niżej Zielony Staw.  

Skałki na wzgórzu Rudnica

Wzgórze Rudnica

Zielony Staw z Rudnicy

Czerwony Staw

N

a parking wracam krętym systemem leśnych ścieżek. Odnajduję drogę do Czerwonego Stawu i stamtąd wzdłuż jego brzegów wracam do auta.


Trasa




0 Komentarze:

Prześlij komentarz