17 kwietnia 2018

Beskid Żywiecki - Przez hale w masywie Pilska





Sezon krokusowy w pełni! Tysiące turystów wyruszyło na szlaki w poszukiwaniu symbolu karpackiej wiosny; „fioletowego szału” nic i nikt nie jest w stanie powstrzymać. Na przekór temu wyruszyłem jednak na „bezkrokusowe” hale masywu Pilska by szukać tam innych oznak wiosny.

Dzisiejsza trasa wiedzie z przełęczy Glinne (809 m.n.p.m.), skąd szlakiem granicznym, początkowo polskim czerwonym, a później słowackim niebieskim osiągam drugi co do wysokości szczyt polskich Beskidów. Masyw Pilska (1557 m.n.p.m.) ma wysokogórski charakter z elementami alpejskiego układu piętra roślinności. Wraz z Babią Górą stanowi jedyne naturalne miejsce występowania kosodrzewiny i roślinności subalpejskiej na terenie polskich Beskidów.

Granicznym szlakiem z przełęczy Glinne

Po wyjściu z lasu wyłania się Babia Góra w całej okazałości

Pilsko jest świetnym punktem widokowym. Z jego płaskiego szczytu przy bardzo dobrej widoczności dostrzeżemy Tatry, masyw Babiej Góry oraz większość najważniejszych szczytów Beskidu Żywieckiego. Beskid Mały i Śląski z Kotliną Żywiecką zamyka północną panoramę. Najdalej na wschód wyłaniają się kopczyki Beskidu Makowskiego oraz Gorców. Po stronie słowackiej na uwagę zwraca panorama Niżnych Tatr, Mały i Wielkiej Fatry i leżących przed nimi szczytów Beskidów Orawskich oraz Kysuckich.  

Tatry z kopuły szczytowej Pilska

Tatry i jezioro Orawskie ze szczytu

Panorama Małej Fatry 

Beskid Żywiecki: widok na "Worek Raczański"

Hala Miziowa na tle szczytów Beskidu Żywieckiego i Małego

Widok na Halę Cudzichową, Rysiankę, Lipowską i przełęcz Pawlusią

Ze szczytu Pilska wracam do Korbielowa przez szereg dawnych wypasowych hal. Pierwszą najwyżej położoną jest Hala Miziowa (ok.1270 m.n.p.m.), której nazwa pochodzi od nazwiska dawnego jej właściciela. Zlokalizowane jest tutaj obszerne schronisko o standardzie hotelowym. Obiekt został otwarty w 2003 roku i powstał na miejscu pierwszego, które spłonęło w pożarze w 1953 roku. Do 2003 roku za schronisko służyły prowizorycznie przystosowane do tego celu ocalałe baraki i zabudowania gospodarcze po pierwszym schronisku (obecnie działa w nich m.in. grill-bar). Oprócz schroniska na hali znajduje się stacja ratowników GOPR, a także przebiegają tędy trasy narciarskie.

Na Hali Miziowej

Schronisko PTTK na Hali Miziowej

Hala Miziowa

Wybierając zielony szlak sprowadzający do Sopotni, w połowie drogi między Halą Miziową, a Halą Jodłowcową przy kulminacji Skałki (1235 m.n.p.m.) warto nieco zejść ze szlaku. Znajdują się tutaj malownicze urwiska i skałki wykorzystywane częściowo przez wspinaczy.







Hala Jodłowcowa położna na stokach Buczynki (1205 m.n.p.m.) to kolejne miejsce godne polecenia. Podziwiać stąd możemy piękny widok na wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babią Górą na pierwszym planie. Otoczenie zwartego świerkowego lasu powoduje, iż mam wrażenie, że znajduję się gdzieś naprawdę daleko od cywilizacji. Warto zejść ze szlaku i podejść kawałek na szczyt Buczynki (1205 m.n.p.m.) z drewnianym krzyżem pod którym kwitną liczne zawilce.

Hala Jodłowcowa z widokiem na Pilsko

Pod szczytem Buczynki  z widokiem na Babią....

... i Pilsko

Wędrówka przez halę

Kolejną dawną pasterską halą jest Hala Malorka (1051 m.n.p.m.), a może bardziej polana niż hala. Dość niskie usytuowanie powoduje, że widać stąd jedynie najwyższe szczyty z Babią Górą na czele. Jeszcze jakiś czas temu Halę Jodłowcową i Malorkę rozdzielał gęsty, zwarty las dziś niestety całkowicie wycięty, dlatego też cały ten odcinek jest wspaniałym widokowym traktem godnym polecenia – jeśli komuś nie przeszkadzają zbytnio powalone kikuty drzew.

Z Hali Malorki już niedaleko do Korbielowa czy Sopotni; węzeł szlaków znajduje się na zacisznej przełęczy Przysłopy (847 m.n.p.m.).

Panorama na Halę Malorka i Beskid Żywiecki










0 Komentarze:

Prześlij komentarz