2 maja 2018

Beskid Niski cz.2 - Kilka słów o Wysowej





Po „pierogowej uczcie” w Uściu Gorlickim łapię busa do Wysowej. Podróż trwa krótko, bo po ok. 10 minutach wysiadam już pod zabytkowym drewnianym kościołem pw. Najświętrzej Maryji Panny wybudowanym tuż przed wojną w 1938 roku. Po zakwaterowaniu i zostawieniu zbędnego balastu w postaci bagażu pora na krótką przechadzkę po tym małym i cichym uzdrowisku Beskidu Niskiego.


Pierwsza wzmianka na temat wysowskich źródeł leczniczych pochodzi z połowy XVII wieku. Za symboliczną datę uruchomienia uzdrowiska można przyjąć rok 1812, kiedy to miejscowy ekonom wybudował tutaj pierwszy budynek zdrojowy. W kolejnych latach powstawały kolejne urządzenia uzdrowiskowe. Według historycznych zapisków w 1890 roku w Wysowej leczyło się już w sumie ok. 2000 kuracjuszy. Największy rozkwit Wysowej przypada na lata międzywojenne, kiedy to powstały nowe budynki sanatoryjne, stylowa pijalnia wód oraz rozpoczęło się butelkowanie wody. Zarządcy uzdrowiska mieli aspiracje do podniesienia jego rangi i prestiżu do poziomu niedalekiej Krynicy. Wojna jednak zweryfikowała te plany i doprowadziła do upadku uzdrowiska. Po wojnie, aż do lat 60. XX wieku niewiele działo się w Wysowej. Po przejęciu w zarząd przez państwo nastąpiła powolna modernizacja urządzeń i budowana kilku wielkich budynków sanatoryjnych, które służą kuracjuszom po dziś dzień. W ostatnich latach dzięki unijnym funduszom zmodernizowano park zdrojowy oraz odbudowano stylową pijalnię wód mineralnych, która spłonęła w 1963 roku. Na skraju parku znajduje się też nowo powstały park wodny, swoją architekturą nawiązujący do miejscowych tradycji budownictwa. Oprócz tego godnym uwagi jest tzw. Stary Dom Zdrojowy mieszczący obecnie restaurację i hotel.


Stary Dom Zdrojowy

Park Wodny

Wysowskie klimaty

Park Wodny

Zrekonstruowana pijalnia wód mineralnych

Wysowa posiada swój unikalny charakter. Nie jest to uzdrowisko w stylu jakie można porównać do innych tego typu miejsc w polskich Karpatach. Położenie z dala od większych miast oraz wiejski charakter miejscowości sprzyja wyciszeniu oraz odpoczynkowi. Nie znajdziemy tu nic więcej poza kilkoma sklepami i restauracjami oraz małym targowiskiem z kilkoma kramami z pamiątkami. Nie jest to więc miejsce dla osób rządnych hałaśliwej rozrywki.  

Kościół pw. Najświętrzej Maryji Panny z 1938 roku

Panorama Wysowej

W Wysowej warto zajrzeć do starej cerkwi pw. Michała Archanioła z końca XVIII wieku. Wrażenie robi ogromna w swoim obwodzie wiekowa lipa rosnąca tuż obok świątyni.  

Cerkiew 

Stara plebania przy cerkwi 






0 Komentarze:

Prześlij komentarz