22 kwietnia 2020

Beskid Makowski - Mały Szlak Beskidzki Etap 4


20 III 2020; Trasa: Zembrzyce - Starowidz (534 m.n.p.m.) - Chełm (603 m.n.p.m.)- Nagiełówka - Palcza

Miejscowością wyjściową dla tego etapu Małego Szlaku Beskidzkiego są Zembrzyce. Mimo że posiadają małomiasteczkowy charakter są jedną z najstarszych wsi powiatu suskiego. Pierwsze wzmianki o Zmebrzycach pojawiają się już na początku wieku XIV. We wsi warto odwiedzić kościół pw. Jana Chrzciciela z 1913 roku z elementami wyposażenia pochodzącymi z wcześniej istniejącej tu świątyni. Innym ciekawym budynkiem jest dwór szlachecki z początków XIX wieku w ostatnim czasie wyremontowany i przeznaczony na Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Mały Szlak Beskidzki biegnie wąskimi uliczkami Zembrzyc koło kościoła oraz dworu, a dalej za mostem na Paleczce zaczyna wspinać się na widokowe zbocza góry Starowidz (534 m.n.p.m.) Cały czas poruszamy się wyasfaltowaną drogą dojazdową prowadzącą do wysoko położonych przysiółków Pilchówka, Obaldówka i Bałdyse.

Przysiółek Bałdyse z widokiem na pasmo Koskowej Góry
Asfalt kończy się za ostatnimi zabudowaniami, a gruntowa droga wyprowadza nas na otwarte przestrzenie łąk i pól z pięknymi widokami na Beskid Makowski i Żywiecki na południu oraz Beskid Mały na wschodzie. Bardzo dobry punkt widokowy znajduje się nieco poniżej samego wierzchołka szczytu Starowidz. Na północ otwiera się panorama z widokiem na zbiornik wodny Świnna Poręba oraz drogę krajową nr 28. 

Beskid Mały

Zbiornik wodny Świnna-Poręba

Ze zboczy Starowidza na Babia Górę i pasmo Policy

Beskid Makowski i pasmo Koskowej Góry

Idąc dalej, mijając zalesiony wierzchołek góry Starowidz wychodzimy znów na otwarte przestrzenie z widokami głównie w kierunku północnym. Szczególnie ładnie prezentuje się tutaj sztuczny zbiornik wodny w otoczeniu wzgórz Jaroszowickiej Góry (544 m.n.p.m.).

Wieś Dąbrowka i wzgórza grupy Jaroszowickiej Góry
Ze Starowidza szlak obniża się aż do niewielkiej przełączki przez którą przebiega wyasfaltowana droga łącząca Marcówkę ze Stryszowem. Podchodzimy nią kawałek w kierunku północno-wschodnim przystając przy dużej bielonej kaplicy w otoczeniu pięknych starych lip. Jest to bardzo urokliwe miejsce ze względu na roztaczającą się stąd panoramę na Beskid Żywiecki.

Widok na Beskid Makowski spod kaplicy na Marcówce
  
Kaplica na Marcówce

Kaplica na Marcówce
panorama na Beskid Żywiecki
Spod kaplicy szlak prowadzi przez przysiółek Kramarki skąd rozpoczyna się około półgodzinne podejście na całkowicie zalesiony wierzchołek góry Chełm (603 m.n.p.m.). Na szczycie znajduje się ciekawa figura św. Onufrego z 1564 roku oraz niewielki cmentarzyk partyzancki wraz z symboliczną mogiłą-pomnikiem. 

Kramarki
Chełm

Pomnik przy cmentarzu partyzantów AK

Figura św. Onufrego

Z Chełmu kierujemy się dalej szeroką i wygodną drogą zmieniając swój kierunek wędrówki na wschodni. Szlak prowadzi nas łagodnie w dół na mało wyraźną kulminację Chełmu Wschodniego (565 m.n.p.m.) z węzłem szlaków. Tutaj kończy się las i w końcu po kilku kilometrach marszu wychodzimy na bardziej otwarty teren. 


Chełm Wschodni

Chełm Wschodni
Wędrujemy teraz piękną aleją obsadzoną po obu stronach drzewami owocowymi. Musi tu być nadzwyczaj pięknie podczas pełnej wiosny, gdy drzewa obsypują się białym kwieciem. Aleja kończy się szlabanem i parkingiem należącym do nadleśnictwa do którego można dojechać od strony Budzowa.

Dochodzimy do szlabanu i parkingu leśnego

Na szlaku

Teraz czeka nas najmniej interesujący odcinek wiodący prawie półtora kilometra asfaltem. Po drodze nie ma żadnych ciekawych pejzaży. Gdy w końcu znów wchodzimy w las odczuwamy dużą ulgę. Poruszamy się teraz przez szereg zagajników i polan, aby w okolicy Kamionki nad Palczą natrafić na dużą wiatę turystyczną, gdzie chwilę odpoczywamy. Kawałek na wschód od wiaty, za niewielkim laskiem otwiera się ładny widok na Lanckoronę.


Lanckorona z Kamionki

Na szlaku
Z Kamionki szlak zmienia kierunek na południowy i podmokłymi drogami zbiega w dolinę do miejscowości Palcza, gdzie kończymy ten etap wędrówki. 

0 Komentarze:

Publikowanie komentarza