3 lipca 2017

Beskid Śląski - Na Baraniej Górze




„Sławna w całej Polsce rodzicielka Wisły jest przeciętną górą karpacką; że jednak ma szeroki rozgłos, że imię jej znane jest nawet poczynającemu nauki dziecku, to zawdzięcza temu, że jest matką Wisły. Matka, niepozorna, z gminu gór karpackich, lecz do godności królowej wód polskich wyniesiona córa rzuca na nią odblask swej chwały i znaczenia.” - w takich pięknych i poetyckich słowach Kazimierz Sosnowski w swoim przedwojennym Przewodniku po Beskidach Zachodnich opisuje masyw Baraniej Góry (1220 m.n.p.m.).

Barania Góra to jedna z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim. Niewymagająca wędrówka poprzez malownicze doliny Białej i Czarnej Wisełki przyciąga rzesze turystów. Sam szczyt Baraniej Góry – do niedawna całkowicie zalesiony – został wzbogacony o metalową wieżę widokową wybudowaną na początku lat 90. XX wieku. Dziś z racji masowej wycinki obumierających świerków widoki z Baraniej w stronę wschodnią i południowo-wschodnią roztaczają się także z samego szczytu.

Widok na grupę Romanki i Pilska z Baraniej Góry. Babia Góra niestety w chmurach.

Beskid Żywiecki z Baraniej. Na ostatnim planie Pilsko, bliżej Romanka i  Rysianka

Widok na dolinę Soły i "Worek Raczański"

Dolina Soły, w oddali Niżne Tatry

„Kto odmawia ziemi naszej piękności, niech idzie między innymi i w tę dolinę. Wszystko, co tu widzimy, porusza serce i umysł; uczy kochać piękno przyrody i kraj ojczysty.” - Kazimierz Sosnowski o dolinie Białej Wisełki.

W masywie Baraniej Góry. Widok na Ochodzitą i wieś Istebna.

Podczas wędrówki na Baranią obowiązkowym przystankiem na trasie jest piękna polana Przysłop (880 – 995 m.n.p.m.). Zlokalizowanych jest tutaj kilka budynków. Swoją brzydotą wyróżnia się ogromny budynek schroniska PTTK wybudowany w 1979 roku. Wcześniej obok obecnego schroniska stał stylowy drewniany domek myśliwski Habsburgów – dawnych właścicieli tego terenu. To właśnie w nim od 1925 roku funkcjonowało pierwsze schronisko. Po wybudowaniu obecnego drewniany zameczek przeniesiono do Wisły, gdzie do dziś pełni rolę siedziby wiślańskiego oddziału PTTK. Nieco poniżej schroniska znajduje się najstarszy zachowany w okolicy obiekt – dawna gajówka. Na belce stropowej widnieje rok budowy – 1863 rok. Od 1996 roku działa tutaj Izba Leśna z ekspozycją przedstawiającą przyrodę Beskidu Śląskiego. Tuż obok schroniska w drewnianym domku wybudowanym w 1951 roku jako zaplecze gospodarcze dla starego schroniska znajduje się Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK, w którym w weekendy można zobaczyć liczne pamiątki związane z turystyką w okolicy Baraniej Góry. Informacje na temat zwiedzania można znaleźć na stronie Ośrodka.

Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej na Przysłopiu

Leśniczówka na Przysłopiu 

Przysłop kryje jeszcze jedną niespodziankę. Otóż przy schronisku, na północny-zachód od budynku, widoczna jest przecinka leśna oraz elementy ziemne funkcjonującej tutaj skoczni narciarskiej. Została ona otwarta w 1929 roku staraniem Górnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Po II wojnie światowej na skoczni niewiele się działo i ostatecznie w 1977 roku została ona poddana rozbiórce.

Ulewa nad "Workiem Raczańskim"


0 Komentarze:

Prześlij komentarz