7 maja 2017

Wielka Fatra - ścieżką wśród "połonin" cz.2






"Morze mgieł" to ciekawe zjawisko występujące w górach. Najczęściej obserwować można je jesienią, rzadziej wiosną, a latem nie występuje wcale. Polega na zaleganiu mgieł oraz bardzo niskich chmur w dolinach górskich, a związane jest z inwersją temperatury. Inwersja polega na wzroście temperatury powietrza wraz ze wzrostem wysokości terenu. Takie też zjawisko ukazało się naszym oczom po mroźnej wielkofatrzańskiej nocy.


Wyjście z ciepłego śpiwora w tak rześki poranek jest ten 1 maja nie należy do najłatwiejszych. Jednak wpadające przez okno szałasu promienie Słońca zmotywowały mnie do opuszczenia swojego przytulnego schronienia. Opatulony w kurtkę, czapkę i rękawiczki wyszedłem na zewnątrz. Dzień zapowiadał się wspaniale. Mimo wczesnej pory Słońce szybko nagrzewało powietrze i roztapiało szron osiadły na zeschłych trawach. W drodze po wodę postanowiłem wdrapać się na niewielką kulminację nieopodal szałasu, aby mieć lepszy wgląd na całą okolicę. Po zachodniej stronie gór nie działo się nic szczególnego. Słońce oświetlało dobrze widoczne stoki Małej Fatry oraz kominy i zabudowania miasta Martin leżącego w Kotlinie Turczańskiej. Inna sytuacja miała miejsce na wschodzie. Tam to w głębokich i wąskich dolinach Wielkiej Fatry oraz Niżnych Tatr zalegała gruba pokrywa mgieł. Nieco zaskoczony tym faktem, szybko wróciłem po aparat by uchwyć choć część tego ulotnego spektaklu przyrody. 

Szałas pod Suchym Wierchem. W oddali Mała Fatra Luczańska skąpana w Słońcu.








Po uczcie dla ducha pora na ucztę dla ciała. Czas płynie nieubłaganie, dlatego trzeba zaimprowizować śniadanie i podjąć dalsze decyzje co do wędrówki. Szczególnie, gdyż mój współtowarzysz ze względu na cienki śpiwór jaki zabrał miał dość ciężką noc i nie czuje się w mocy aby odbyć wędrówkę wcześniej zaplanowaną trasą Suchy Wierch (1549 m.n.p.m.) - Ostredok (1592 m.n.p.m.) - Kriżna (1574 m.n.p.m.) - Repista (1238 m.n.p.m.). CDN.

1 Komentarze: